Naďa Cermanová

Když jsem se poprvé setkala s Naďou osobně, napadlo mě jediné – tak takhle pozitivní člověk, který upřímně miluje život, se dnes jen tak nevidí. Pojďte se blíže seznámit s profesionální kreslířkou a malířkou Naďou Cermanovou.

 

Naďo, čím jsi chtěla být, když jsi byla malá? Fakt malířkou, učitelkou.

Kdo tě přivedl ke kresbě / malbě? Kdo tě podporoval? Byli to především rodiče a maminčin bratr – malíř Jindřich Uchytil.

Máš děti/vnoučata? Zdědil někdo z dětí tvé umění? Dcera a vnučka, ta studuje malbu v Brně.

Kolik máš doma pověšených svých obrazů? 15 a na 16 – ctém pracuji.

Kterého si ceníš nejvíc? MIMOZEMŠŤANÉ - kombinovaná technika.

Jsou tvá díla prodejná? ano

Kolik by mne stál portrét tužkou na zakázku? To záleží na náročnosti (brýle, dlouhé vlasy, zoubky ....atd.), cca 100- Kč/hod. 1400-2400,-  Kč/ obraz

Kde bereš inspiraci? Co tě nejvíc inspiruje? Stále maluji…..jedu-li autem, vidím kolem sebe jeden obraz za druhým. A lidé dělím na kreslitelné a nekreslitelné J

Jak vypadá takový normální den profesionálního výtvarníka? Budíček v 7 hod. -  trenažér – sprcha - snídaně vydatná - a maluji do 11.30 hod. Něco pojím, odpoledne hodinku až dvě pohoda (kávička a tak). V 15.00 hod cesta do Chocně, nějaký nákup a večer 18-20 hod posezení s přáteli a jelikož maluji ráda v noci - maluji, když to jde a když to nejde, spinkám :-))))))))))))))))))))))))))))))))))

Co je Den otevřených ateliérů? Je to výstava na mé zahradě, kterou vyhlašuje Unie HK a která probíhá pravidelně v červnu a trvá jeden den. Kdo chce vidět jak vypadala ta poslední, může se podívat na video a je samozřejmě zván na tu příští, která proběhne v červnu 2017.
https://youtu.be/rL3ZtSDRWGQ

Kdy proběhla tvá poslední výstava? A vzpomínáš si i na tu úplně  první? Ta poslední měla vernisáž 8.10.2016 na zámku v Chocni a je to moje 91. Kromě mých obrazů jsou zde k vidění i díla mých kolegů Jindřicha Šmégra a Jiřího Jareše. Ke zhlédnutí jsou do 30.10.2016. Všechny byly krásné, protože na ně chodí krásní lidé a já jsem ráda.

 Kdo je tvůj oblíbený výtvarník? Bob Ross

Jaké máš motto? SLUNCE VYCHÁZÍ KAŽDÝ DEN I KDYŽ ZROVNA NENÍ VIDĚT................

Díky za rozhovor a těším se na páteční kurz Enkaustiky

 

Naďa Cermanová

Nar. 6.4.1946 v České Třebové

Po ukončení textilní škole se provdala a až později dálkově studovala pedagogickou školu - výtvarnou výchovu pod vedením profesora Tylicha. Své práce vystavovala v Pardubickém divadle i v Praze v Paláci průmyslu, na kterou ji pozvala Unie výtvarných umělců ČR Praha a která potvrdila její profesionální činnost. Další výstavy měla ve Skořenicích u Chocně, kde nyní po smrti manžela bydlí. A také v Podlesí, Horním Jelení, Chocni, Ústí nad Orlicí, ve dvanácti sociálních zařízení po celé republice. Je členkou sdružení výtvarných umělců Vysokomýtska a spolu s tímto klubem vystavovala např. na zámku v Nových Hradech. Současná výstava na zámku v Chocni je její 91.