Ája Skřivanová

Alice Skřivanová (19) je mladou lektorkou fotografování a kromě výstavy fotografií, která proběhne v říjnu v naší knihovně, pro nás připravuje i kurz fotografování pro začátečníky.

Ájo, jak dlouho se už věnuješ focení?

Fotografování se věnuji už od dětství. První fotoaparát jsem dostala v šesti letech, kdy jsem dokumentovala první dovolenou u moře.

A co nejčastěji fotíš?

Fotím školní a městské akce, rodinné výlety, přátele, přírodu i zvířata, protože jsem vyrůstala se smečkou psů :) ale celkově se nevyhýbám žádné fotografické výzvě.

Navštěvovala jsi ty sama nějaký kurz fotografování?

Když jsem o pár let později dostala svůj další fotoaparát, už digitální, začala jsem chodit na kroužek Fotománie v DDM v Litomyšli. Seznámila jsem se s  počítačovými programy na úpravu fotografií a teď ráda experimentuji s fotkami v pc i se vším, co se fotografie týká.

Co máš přesně na mysli?

Například od roku 2007 vytvářím roční kalendáře na téma hrady a zámky z fotografií, jejichž část můžete vidět na výstavě.

Asi se nemusím ptát, co nejraději čteš?

Uhádla jsi :) Ráda čtu fografické knihy, časopisy a internetové články, ze kterých se nechávám inspirovat ve své tvorbě.

Už jsi někde vystavovala svoji práci?

Fotky propůjčuji na výstavy pořádané hlavně DDM a na Majálesové výstavy.

Vedeš v současné době nějaký kurz fotografování?

Od roku 2011 jsem vedoucí kroužku Fotománie v Litomyšli a pomáhám hlavně dětem s jejich fotografickými začátky.

Hlásí se k tobě děti opakovaně v dalším školním roce?

Ano, jeden chlapec chodí už třetím rokem a jeden chodil ve školním roce 2012/2013 a bude chodit i letos.

Jaká značka fotoaparátu je tvým favoritem?

Od mých šesti let jsem se od kinofilmového foťáku propracovala přes digitální kompakty i nepravé zrcadlovky až k moderní digitální zrcadlovce.

Preferuji značku Nikon.

Kde můžeme na síti vidět tvé fotky?

Mé fotky můžete vidět na stránkách alouette-photos.deviantart.com nebo si i některé zakoupit v mém obchůdku na www.fler.cz/skrivanecek.

Zmiňovala ses na začátku rozhovoru, co nás čeká na výstavě...

Jsou to fotografie hradů a zámků, která pochází z kolekce asi osmdesáti fotografií různých šlechtických sídel, které jsem nafotila na svých výletech po Česku. Už od malička jsem měla ráda architekturu a obvzláště šlechtické zámky a pověstmi opředené hrady. Každý rok vytvářím kalendáře s tímto tématem a každý rok mám nová sídla do své sbírky. Výstava nebudou jen samotné fotografie...ale nech se překvapit :)

A tvé plány do budoucna?

Čeká mě letos maturita :) V budoucnu bych si přála rozvíjet své fotografické znalosti, a pokud to bude možné, ráda bych je předávala dál.

 

Díky za rozhovor