HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE PRO ŽENY

 

Magda Semelová je člověk, se kterým si hned padnete do oka. Přesto, že žije až v Luhačovicích, dohodly jsme se na spolupráci, a tak máte jedinečnou příležitost seznámit se s ní osobně i vy a zúčastnit se u nás v knihovně ve dnech 26. - 27. května 2018 jejího semináře Hormonální jógové terapie.

Magdo, mnoho lidí zná jógu. Co si máme ale představit pod názvem hormonální jógová terapie?

Hormonální jógová terapie (HJT) je přirozená cesta k harmonizaci hormonální činnosti. Přirozenou cestou aktivuje tvorbu ženských pohlavních hormonů, doslova je probouzí a odstraňuje problémy způsobené jejich nízkou hladinou. Je to úžasně promyšlená a do posledního detailu propracovaná sestava, která opravdu funguje.

A na co dokáže HJT vyzrát, pokud ji budeme pravidelně cvičit?

Především zmírňuje projevy menopauzy (návaly horka, výkyvy nálad, nespavost a další), pomáhá při premenstruačním syndromu, silné nebo nepravidelné menstruaci, při neplodnosti způsobené hormonální nerovnováhou, při hypofunkci štítné žlázy. Také zmírňuje emoční symptomy, bolesti hlavy a další „ženské problémy“, zvyšuje pružnost těla, detoxikuje organismus. Je to opravdu tak široké spektrum, že každá žena bez rozdílu věku najde důvod, proč začít a nikdy nepřestat J

Kdy a jak jste se s HJT seznámila?

HJT mi vstoupila do života v ten správný okamžik a vím, že to není náhoda. Před 4 lety jsem se několik měsíců potýkala s prvními příznaky menopauzy. Nechtěla jsem užívat léky a bylinky mi moc nezabíraly. Tehdy jsem se během silvestrovské Oslavy života mezi 400 účastníky seznámila s certifikovanou lektorkou HJT přímo od nás ze Zlínského kraje. Setkání, které ovlivnilo celý můj další život. Předtím jsem neměla o této terapii ani potuchy. Přihlásila jsem se ihned na nejbližší seminář a začala pravidelně cvičit. Byla jsem natolik nadšená z výsledků nejen na sobě, ale i na kamarádkách, které tuto sestavu cvičily, že jsem se rozhodla, že udělám vše proto, abych mohla tuto metodu legálně šířit a pomáhat tak ženám, které o to budou mít zájem. Jenom krátce odbočím, abych upřesnila, jak velké to bylo rozhodnutí. Pracovala jsem totiž předtím 22 let jako hotelová manažerka u nás v Luhačovicích. Byla to práce, která mě naplňovala a v mnohém obohacovala, ale s přibývajícími léty stále více ničila. Trávila jsem celé dny na hotelu a byl to celý můj život. A právě před 4 lety jsem si stále častěji pokládala otázku, zda chci takto dál žít. A odpověď už je Vám jasná. Ano, jednoho večera jsem napsala výpověď a dobrovolně jsem se s touto částí života rozloučila. Nevěděla jsem, co budu dělat, ale věřila, že je mé rozhodnutí správné a že ať už mi Vesmír pošle jakoukoliv činnost, budu ji vykonávat se stejnou láskou jako práci na hotelu. Aniž bych se jakkoliv snažila hledat nový směr svých pracovních aktivit, Vesmír mi sám ukázal cestu. Pár měsíců po odchodu z hotelu jsem dostala několik nabídek na spolupráci v oblasti zdravého životního stylu, kterým jsem po většinu života žila a propagovala ho. Zcela jsem vypustila užívání tablet a zelenou dostaly nejenom zelené potraviny, ale i naše bylinky, čaje z Filipín a další produkty z čisté přírody. Nastudovala jsem spoustu literatury a navštívila řadu vzdělávacích seminářů. A cítila jsem, že tady jsem „doma“. Ale stále mi něco chybělo…pak přišlo osudové setkání s Hormonální jógovou terapií. Ovšem pro absolvování kurzu pro lektory HJT je nutností být nejdříve certifikovanou lektorkou jógy. To byl hlavní důvod, proč jsem rok 2016 věnovala studiu, jezdila 8 měsíců do Prahy a na konci srpna získala certifikát. To byl ale teprve začátek mého studentského života po padesátce J Zkoušky pro lektorky HJT se skládají z několika částí, kromě jiného ze 120 otázek z fyziologie, písemné práce a závěrečné ústní praktické zkoušky – to vše v anglickém jazyce. Nebyla to nejlehčí cesta, ale úspěšně jsem to zvládla. Jsem certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie a jsem připravená s láskou i Vás provést seminářem a předat Vám svoje znalosti.

 

Odkud HJT pochází?

Autorkou této metody je doktorka psychologie Dinah Rodriguez z Brazílie, celosvětově uznávaná terapeutka, která letos v květnu oslaví 91. narozeniny a jako jediná na světě uděluje certifikáty lektorkám, které mohou dále tuto metodu předávat ženám na seminářích. Je to šarmantní dáma, nesmírně vitální a plná života a je pochodující reklamou Hormonální jógové terapie.

Setkala jste se s paní Dinah Rodrigues osobně?

S paní Dinah jsem se setkala osobně dvakrát u zkoušek v Praze a je mým velkým vzorem. Elegantní dáma, vždy usměvavá. Cvičí jógu přes 40 let a hormonální jógovou terapii přes 20 let. Je ukázkou, že být vitální a plná života i v tomto věku není žádný problém. A to je i můj sen - žít aktivní a plnohodnotný život do poslední minuty.

 

V čem konkrétně vám HJT pomohla?

HJT mi pomáhá stále, jsem na ní totiž závislá a věřte, je to ta nejkrásnější přírodní závislost! Projevy menopauzy mě trápily nejvíc v noci. Byla to nespavost a návaly horka. Během dne pak občasné návaly a hlavně výkyvy nálad, emoční nestabilita. Nebyla jsem to já a nevěděla jsem si se sebou rady. Ale jedno jsem věděla přesně - nechtěla jsem podstoupit hormonální léčbu, která by sice odstranila projevy, ale příčina by zůstala. A hlavně jsem se bála vedlejších účinků. Symptomy slábly s každým dnem cvičení. Zhruba po měsíci jsem to zase byla já! A tak vznikla závislost – přestanu-li cvičit a vynechám na pár dní, příznaky se mi pomalu vracejí. Navíc - bez nastartování dne zacvičením si celé sestavy není den tak nádherný a chybí mi to. Ještě nikdy jsem se necítila v mém těle tak dobře jako v poslední době. Sestava každou ženu doslova prozáří! Dokáže totiž odstranit bloky nejen na fyzické, ale i na psychické úrovni.

 

Semináře vedete u vás v Luhačovicích, ve Zlíně, v Praze. Jaké jsou ohlasy účastnic vašich kurzů? V čem jim HJT pomohla?

Jsem tak nadšená z výsledků této terapie, že cestuji doslova po celé republice a s láskou ji ženám předávám. Ženy, které hned po skončení semináře začnou cvičit si prožívají můj příběh. Jsem s nimi v pravidelném kontaktu a tak vím, že ustupují bolesti hlavy, upravuje se bolestivá menstruace, upravují se nepravidelnosti cyklu, ustupují emoční symptomy a také přicházejí na svět miminka. Ano, tam kde nezabrala substituční léčba, umělé oplodnění, přichází na řadu to nejpřirozenější pro ženu – cvičení sestavy cviků přímo pro ženy a dějí se zázraky. Třeba na posledním semináři v Domažlicích u paní, které bylo přes 70 let po dvou dnech cvičení téměř zmizel otok po vyvrtnutém kotníku. Byl to pro ni další bonus za její snahu pečovat preventivně o své zdraví. Výsledky se dostavují různě, protože každé tělo reaguje individuálně. Někdy se dějí doslova zázraky. Například ženy, které dříve nemestruovaly, začaly doslova po prvních dvou dnech cvičení na semináři. Tak mocná je to metoda. Cvičí dívky od 13 let, které začaly menstruovat a mají problémy i vitální ženy pozdějšího věku, které se mají rády a dělají všechno proto, aby mohly žít plnohodnotný život. Ke všem těmto skupinám přistupuji individuálně a s velkým

respektem. A ženy jsou šťastné, usměvavé, láskyplné a milující. Ano, to všechno dokáže tato neskutečně žensky ženská sestava.

Jak kurz probíhá a jak dlouhé jsou lekce?

Víkendový seminář probíhá standardně v sobotu od 9 do 16 hodin a v neděli od 9 do 13 hodin. Samozřejmě časy ráda přizpůsobím požadavkům konkrétní skupiny. Během dvou dnů si ženy osvojí celou sestavu HJT natolik, že budou schopné následně cvičit doma. HJT je vhodná pro úplné začátečníky, není nutná předchozí zkušenost se cvičením jógy. S sebou si vezměte pohodlné oblečení, podložku na cvičení – jógamatku nebo karimatku, pěnovou kostku nebo deku na podložení, psací potřeby a lehčí jídlo – ovoce, zeleninu, ovocné tyčinky, zeleninový salát. Budeme cvičit celý víkend a masírovat bhastrikou orgány v dutině břišní, takže lehká strava je nejvhodnější. Také doporučuji před seminářem omezit těžká jídla a alkohol. Cvičit budeme ve skupině zhruba 10 žen, abych se Vám mohla individuálně věnovat a napravovat Vás v jednotlivých pozicích.

 

Používají se při cvičení nějaké speciální techniky?

Ano, v sestavě naleznete několik speciálních technik. Tyto jsou nejdůležitější:

- bhastrika – dynamický, silný břišní dech, který masíruje břišní orgány

- dynamické jógové asány, které pracují nejen s pánví, ale celkově působí na pohybový aparát

- tibetská technika vedení energie – mentální technika, která soustředěním pozornosti na některou ze žláz s vnitřní sekrecí podporuje celkový účinek cvičení

 

 

Pro koho není kurz vhodný?

Kurz není vhodný při těchto nemocech:

- rakovina prsu hormonálního původu

- pokročilá endometrióza

- těhotenství

- psychické problémy

- při užívání léků na snížení hladiny hormonů

Lékařská konzultace je doporučena v těchto případech:

- rakovina prsu nehormonálního původu

- po kosmetické operaci prsu

- po úplné hysterektomii

- jiné operace a akutní stavy

- větší myomy

- operace srdce

- problémy slepého střeva, které nebylo operováno

- srdeční obtíže

- osteoporóza

- potíže meziobratlových plotének

- vnitřní ucho

- nediagnostikované bolesti břicha

- hyperfunkce štítné žlázy

- vysoký krevní tlak

Každá žena, která se přihlásí na seminář Hormonální jógové terapie nejprve vyplní zdravotní dotazník, kde sdělí svá zdravotní omezení a symptomy, které ji provázejí. Během semináře pak u každé ženy aktuálně reaguji na zdravotní omezení a přizpůsobuji jim cvičení.

 

Je sestava vhodná i pro muže?

Sestava HJT, kterou já cvičím pro muže vhodná není. Ale paní Dinah sestavu mužům „na míru“ také vytvořila a je nesmírně účinná. Více informací případní zájemci najdou na webu Centra Hormonální jógové terapie v Praze, které spolupracuje s paní Dinah. Existuje dokonce i třetí sestava HJT pro diabetiky.

 

Jaká je cena kurzu?

Cena víkendového semináře je 2.390,- Kč. V případě úhrady celé částky do 10. 4. 2018 bude cena 2.250,-Kč. Zvýhodněná cena platí i v případě, že se na seminář přihlásíte ve dvojici spolu s kamarádkou nebo kolegyní.

V ceně jsou kompletní tištěné materiály s popisem jednotlivých cviků. Naleznete zde kromě celé sestavy HJT i dechové techniky na zklidnění a speciální antistresové cviky.

Účast na tomto semináři však neopravňuje vyučovat sestavu dále.

Zmiňovala jste se, že je možné čerpat příspěvek od zdravotních pojišťoven. Jak postupovat?

Ano, je to možné. Každá ZP má svá pravidla k čerpání příspěvku. Standardně mi ženy uhradí celou částku a já vystavím doklad o zaplacení, na základě kterého jim pojišťovna část proplácí. Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá částkou 500,- Kč a ženy, které by se rozhodly v nejbližší době změnit ZP a přeregistrovaly by se k VZP, budou mít u mě další slevu 200,-Kč z ceny semináře. Ráda jim sdělím bližší podrobnosti. U dalších ZP nemám přesnou informaci o výši příspěvku, ale postup je obdobný.

 

Ještě bych si dovolila na závěr jednu důležitou informaci. Sestava je vhodná opravdu pro každou ženu, která nemá některou z uvedených kontraindikací. Často se totiž setkávám s reakcí zejména mladších žen, které mají rády dynamické druhy sportu a jsou přesvědčeny, že tato sestava je pomalá a vhodná spíše pro seniory. Vyvedu je z omylu, protože sestava je rychlá a dynamická a díky rychlejšímu tempu se i dříve dostaví výsledky. A závěrečná harmonizace energie a čaker je doslova balzámem na nervy, který potřebuje opravdu každá z nás. Moc se na Vás těším.

Děkujeme za rozhovor a budeme se těšit v květnu u nás v knihovně!

 

UPOZORNĚNÍ

Hormonální jógová terapie je velmi mocná a účinná technika, která dokáže s Vaším tělem doslova zázraky. Moře spokojených klientek, které pravidelně cvičí se s láskou dělí o své poznatky ve svém okolí i na internetu. Na druhé straně ale právě její síla se může obrátit i proti Vám - v případě nerespektování kontraindikací a zdravotních omezení, která přesně podle pokynů Dinah Rodriguez dodržují certifikované lektorky. Mějte se rády, milujte své tělo a nedopusťte, aby Vaše neznalost způsobila, že si ublížíte.

Množí případy, že semináře Hormonální jógové terapie vedou necertifikované lektorky, které pouze absolvovaly víkendový seminář, a to je neopravňuje k vedení kurzů. Předáváme Vám níže možnost zkontrolovat si, komu svěříte do péče své zdraví. Na uvedené adrese Centra Hormonální jógové terapie v Praze naleznete všechny lektorky v České republice, které do dnešního dne prokazatelně absolvovaly zkoušky a získaly certifikát přímo od Dinah Rodriguez. Na seznamu jsou i lektorky z ČR, které absolvovaly semináře u Dinah mimo naši republiku.

 

www.centrum-hormonalni-jogy.cz/dinah-rodrigues-v-praze/certifikovane-lektorky-hjt-pro-zeny/

/web Centrum hormonální jógy Praha – nahoře v liště OSTATNÍ – dole - certifikované lektorky/