Jak sestavit rodokmen?

03.02.2017 13:55

KAM KRÁČÍME?

Včerejší přednáška o tvorbě rodokmenu se nesla díky zapálenému genealogovi p. Lubomíru Havrdovi a kruhu nadšených badatelů rodinné historie ve velice přátelské atmosféře. Rodopis je pro mnohé koníčkem na celý život. Vyhledáváním předků v matrikách většinou vše teprve začíná –  a čím se badatel noří hlouběji proti času, hledá další kanály a informace, které by mu mohly dokreslit obraz rodiny a jejich kořenů. Jak na to, aby zpracovaná rodinná historie nebyla jen suchý výčet dat a vazeb? Pan Havrda nám ukázal, že konečný výsledek nemusí být jenom tradiční strom, ale dá se pojmou i jako rodinná kniha doplněná o fotografie, kresby, příběhy a celkovou historii místa, kde naši předci žili. Doporučil nám pátrat nejen v oblastních matrikách, ale také např. v Národním a Vojenském archivu a využívat zahraniční servery. Mohli jsme shlédnout velice zajímavé mapové listy a dozvědět se spoustu dalších zajímavostí a zkušených rad. Závěr byl třešničkou na dortu – účastníci přednášky rozbalili každý své zpracované verze rodokmenů a tak jsme všichni mohli shlédnout a porovnat další různá zpracování.

„Každý odněkud pocházíme, důležité ale je, kam směřujeme.“

Fotografie z přednášky naleznete zde:

knihovnice2013.rajce.idnes.cz/Jak_sestavit_rodokmen/

www.lubomirhavrda.cz/index.html